18 липня — міжнародний день Нельсона Мандели

0
98

фактів з життя Нельсона Мандели

1. Три імені Мандели

При народженні Мандела був названий Холілалой, що в перекладі з мови коса означає «зриває гілки дерева», або «пустун» (розмовне).

Англійське ім’я Нельсона пестила отримав в школі. За спогадами Мандели, в той час це було традицією серед африканців, пов’язаної з британським ухилом освіту. «У той день Міс Мдінгане сказала мені, що моє нове ім’я — Нельсон. Чому саме воно, я поняття не маю».

У ПАР Нельсон Мандела також відомий як Мадіба (одне з кланових імен народу коса).

2. Чверть століття у в’язниці

Нельсон Мандела, який очолював боротьбу африканської більшості проти режиму апартеїду, понад чверть століття за свою діяльність із захисту прав людини провів у в’язниці.

Мандела був засуджений до довічного тюремного ув’язнення в 1964 році за участь у змові з метою здійснення державного перевороту.

Більшу частину терміну він відбував у в’язниці на острові Роббен. Згодом він перебував у в’язниці особливого режиму Поллсмур.

17 з 27 років тюремного ув’язнення Мандела провів в одиночній камері, де мав право на один візит і один лист протягом півроку. За спогадами Мандели, які приходили листи часто не проходили тюремну цензуру.

За час ув’язнення Мандела заочно пройшов навчання в Лондонському університеті і отримав ступінь бакалавра юридичних наук.

У 1985 р президент ПАР Пітер Бота запропонував Манделі свободу в обмін на «беззастережну відмову від насильства, як політичної збрї». Мандела відхилив пропозицію, заявивши через свою дочку: «Яку ще свободу мені пропонують, коли народна організація залишається забороненою? Тільки вільні люди можуть вступити в переговори. В’язень не може укладати договори».

У 1990 році уряд ПАР випустило Манделу на свободу.

У в’язниці «Віктор Верстер» Кейптауна, де Мандела провів останні місяці 27-річного ув’язнення, тепер знаходиться статуя Мандели.

3. Перший чорношкірий президент ПАР

Мандела був обраний першим демократичним президентом ПАР в 1994 році і займав пост до 1999 року. Він став першим чорношкірим президентом ПАР.

За роки правління Мандела здійснив низку важливих соціально-економічних реформ, мали на меті подолання соціальної і економічної нерівності в Південній Африці. Серед ключових заходів — ведення в безкоштовного медичного обслуговування для всіх дітей у віці до шести років, ведення обов’язкової освіти для африканських дітей, а також початок реалізації Національної політики в питанні забезпечення медичними препаратами, яка полегшила населенню доступ до життєво важливих ліків.

У 1999 році він пішов з політики.

4. Всесвітній день Нельсона Мандели

У 2009 році Генасамблея ООН оголосила 18 липня Днем Нельсона Мандели.

Дана пропозиція була винесена на розгляд Генасамблеї представником ПАР Басо Сангку, який назвав Манделу «іконою і символом надії, чиє життя відображає ідеали ООН».

Дане рішення ООН стало першим в історії організації випадком проголошення «всесвітнього дня» на честь окремої персони, вказує ВВС.

Дата 18 липня була обрана тому, що цього числа екс-президент ПАР відзначає день народження.

5. Нобелівський лауреат

1993-го за «роботу над мирним закінченням режиму апартеїду, і за підготовку основи для нової демократії в Південній Африці» Мандела був удостоєний Нобелівської премії миру.

Крім Нобелівської премії, Мандела є першим володарем премії премії Європарламенту імені академіка Андрія Сахарова «За свободу думки», лауреатом Сіднейської премії миру, Мандела нагороджений орденом Міжнародного олімпійського комітету. У 1990 році посол Росії в ПАР вручив Манделі Ленінську премію миру.

Крім іншого, Мандела увійшов до сотні геніїв сучасності за версією Creators Synectics.

6. Весілля в 80 років

У віці 80 років Нельсон Мандела одружився з удовою президента Мозамбіку Самора Машел. Нині його дружина Граса Машел є єдиною жінкою в світі, колишньої першої леді двох країн.

7. Вітальна пісня

У 2011 році на 93-річчя Мандели 12,4 млн школярів одночасно заспівали екс-президенту вітальну пісню.

Сам Мандела, який став символом боротьби жителів ПАР проти апартеїду, провів цей день з родиною в рідному селі на схід від Кейптауна.

8. Нескорений Мандела

У 2009 році на основі життя Нельсона Мандели була знята біографічна драма «Нескорений».

 

Помер Нельсон Мандела 5 грудня 2013 року у віці 95 років.

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Please enter your comment!
Please enter your name here