Вимірюємо тиск і міняємо життя: ТОП-5 порад, як побороти «мовчазну вбивцю»

0
2998
Гипертония

Лікарі називають гіпертонію «мовчазним вбивцею» неспроста — багато років хвороба може завдавати шкоди судинам і серцю і не бути виявленою, а потім привезти до інсульту, інфаркту, аневризмі судин, а то і зовсім до раптової смерті. Медики кажуть, тільки половина людей з підвищеним тиском знають про свою проблему.

— Спочатку гіпертонічна хвороба розвивається непомітно, майже безсимптомно. Основними проявами можуть бути головний біль, підвищене нервове збудження, запаморочення, невмотивована дратівливість, безсоння. Тривалий час у пацієнтів типові для гіпертонії зміни в роботі серця не виявляються, артеріальний тиск підвищується періодично, знижуючись в певні періоди до норми, — пояснюють підступність хвороби в Харківському обласному центрі здоров’я.

Медики радять усім, хто досяг 30-річного віку, вимірювати тиск для профілактики хоча б раз на місяць, адже, здавалося б, добре самопочуття дуже часто не свідчить про відсутність хвороби. У Всесвітній організації охорони здоров’я кажуть, допомогти собі запобігти страшним наслідкам, до яких призводить гіпертонія, а також нормалізувати тиск, може виключення ряду негативних факторів.

1. Корисна їжа — і здоров’я назавжди!

Перший крок до мінімізації ризику розвитку високого кров’яного тиску — це хороша і корисна їжа. Медики радять вживати лише якісні свіжі продукти. Протягом дня з’їдати два рази фрукти і три рази овочі, при цьому один прийом — це кількість їжі, яка спокійно поміщається в жменю. зменшити споживання солі до менш 5 г в день (трохи менше однієї чайної ложки), а також скоротити споживання насичених жирів. Упор робіть на овочі, рибу, кисломолочні продукти, відмовтеся від вершкового масла, сметани, свинини, яловичини, від газованих напоїв і кави. Також на користь піде виключення з раціону гострих страв, приправ, солінь, борошняних та кондитерських виробів.

2. Алкоголь зводимо на нуль.

Зі спиртними напоями гіпертонікам потрібно бути особливо обережними: в невеликих кількостях алкоголь сприяє розширенню артерій серця і зниження артеріального тиску, але при підвищених дозах — тиск може істотно підвищуватися!

3. Розминки — організму живинки.

Малорухливий спосіб життя — негласний вбивця здоров’я. Гіпертонікам, як нікому іншому слід не забувати про фізичну активність і стежити за вагою. 30 хвилин гімнастики щодня — безцінне вкладення в хороше самопочуття. Не забувайте гуляти на свіжому повітрі, а краще — запишіться в басейн: при плаванні периферичні судини шкіри рефлекторно звужуються, а по закінченні тренування — розширюються. За рахунок цього після занять в басейні у хворих на гіпертонію може спостерігатися зниження артеріального тиску. Також слід не забувати, що зайва вага — вам недруг, від якого потрібно позбутися: втрата кожних 5 кг зайвої ваги може сприяти зниженню систолічного кров’яного тиску на 2-10 пунктів.

4. Тютюн вам тепер ворог.

Гіпертоніки-курці живуть не довго, тому з сигаретами слід розпрощатися назавжди. Крім цього, там, де дуже накурено, людині з проблемами з тиском, краще не перебувати.

5. Стрес, зник!

Стресових ситуацій потрібно уникати і вдома, і на роботі. Те, що нервові потрясіння можуть викликати гіпертонію, науково не доведена, а ось посилити її і негативно впливати на стінки кровоносних судин — це, будь ласка! Стрес, як відомо, веде до синтезу гормонів кортизолу та адреналіну. А вони, в свою чергу, можуть викликати пошкодження артерій, в тому числі і коронарних. Звідси і ішемічна хвороба серця і її зв’язок зі стресом. Боріться зі стресом правильно: медитуйте, займайтеся фізкультурою, більше спілкуйтеся з приємними людьми, займіться творчістю.

ЩО В УКРАЇНІ?

Артеріальна гіпертонія є найпоширенішим захворюванням серед хвороб системи кровообігу та разом з іншими серцево-судинними захворюваннями займає перше місце в світі і в Україні за показниками смертності. Підвищений артеріальний тиск, або артеріальна гіпертензія, є найвагомішим чинником розвитку інфаркту міокарда та інсульту. За даними статистики, яку наводить Харківський обласний центр здоров’я, гострий інфаркт міокарда виникає у 50 тис. Жителів України, з яких кожен третій помирає. Щорічно у 100 тисяч наших співвітчизників трапляється інсульт. Серцево-судинні захворювання призводять до первинної інвалідизації працездатного населення в 33% випадків.

 

Джерело

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Please enter your comment!
Please enter your name here